Příběh Czech FX Girls

Tokio 2020. Tři roky strávené převážně na cestách po Evropě, s plně nabaleným autem a přívěsem. Hodiny a dny plné tréninku a závodů. Tak pro tohle jsme se rozhodly. Reprezentovat Českou republiku na Olympijských hrách v Tokiu 2020 na lodní třídě 49er FX je naším novým společným cílem.

Obě jsme při lodích vyrostly, ale o existenci té druhé jsme neměly nejmenší zdání. Sára vyrostla v Praze a nejdříve jezdila na Cadetu, pak na lodní třídě 29er. Já měla za sebou léta na dětské třídě Optimist, juniorské 420 a rok a půl na 49er FX a jezdila jsem za Slovensko. Když jsme se poznaly, Sára končila na 29eru a nevěděla co dál. Já už rok a půl neúspěšně hledala kosatnici, která by chtěla dát do jachtingu všechno stejně jako já. Když už se zdálo, že nikoho takového nenajdu, dostala jsem tip na Sáru. Studovala jsem v té době v Dánsku a už jsem se smířila s tím, že se vrcholovému jachtingu věnovat nebudu. A proto jsem taky trochu váhala, jestli to vůbec zkusit. Jenomže jachting byl můj život a moc mi chyběl.

A tak jsem Sáře poslala zprávu a za tři dny jsme se potkali v Bratislavě na hlaváku. Ani jedna jsme nevěděla, co čekat. Jenomže už první den na vodě v Itálii, jsem věděla, že to chci znovu zkusit. Netušila jsem, co si ale myslí Sára. A proto mně nejvíc potěšilo, když řekla, že plán na sezónu 2017 je zkusit FX a uvidíme. Výsledkem bylo, že jsme od února trávily více času na vodě než doma. Když uvážíme, že jsme se vůbec neznaly a musely jsme najednou spolu trávit poměrně hodně času, stal se z nás hodně dobrý tým.

Je mezi námi 6-roční rozdíl a někdy žijeme každá v úplně jiným světe. Jakkoliv jsme ale rozdílné máme stejný mindset a to je na naší cestě nejdůležitější. Týmový sport není jednoduchý. Především když tým tvoří jenom dva lidi. Kromě toho je jachting poměrně hodně specifický sport, který vyžaduje dokonalou souhru a komunikaci. Všechno co děláme musí být v souladu. Jachting je sport který vyžaduje nejen fyzickou kondici, ale i technickou zdatnost a taktickou znalost a ve světe je velmi uznávaný. Proto bychom ho taky rády v České republice zviditelnily.

Se Sárou jezdíme na olympijské lodní třídě 49er FX, která byla zařazena poprvé na OH v Riu 2016. Tahle loď vyžaduje atletické schopnosti a teamovou hru. Jachting, kterému se věnujeme může být považován za extrémní sport. Úrazy jsou velmi časté a voda a vítr jsou neovladatelné živly. Každý den na vodě je proto výzvou a nikdy není stejný jak ten předešlý.

V létě 2017 jsme přehodnotily sezonu a rozhodly jsme se, že já podstoupím kroky k změně občanství a v roce 2018 už budeme jezdit pod českou vlajkou jako součást české reprezentace. Do Tokia nás čeká ještě dlouhá cesta a my víme, že ji zvládneme jenom tehdy, když kolem nás bude silný tým lidí, který nás podpoří a budou v nás věřit.

 

Dominika

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *