49er FX? Co to vlastně je?

49er FX je olympijská lodní třída pro ženy. Oproti mužské verzi (49er) má 49erFX menší stěžeň a menší plochu plachet. Na OH byla tato lodní třída poprvé zařazena v roce 2016, v Riu de Janeiru. Řadí se mezi skiffy, což jsou velmi rychlé a moderní lodě. Posádku tvoří kosatnice a kormidelnice, kdy obě závodnice jsou na tzv. trapézu (což je lano, na kterém je člen posádky připevněn pomocí hrazdovacího pásu, který má na sobě a které umožňuje loď udržovat v rovině), a i díky tomu vyžaduje tato lodní třída velkou obratnost a synchronizaci posádky. V této třídě mají povoleno startovat pouze ženy, ale některé závody jsou „Open“, což znamená, že se jich můžou zúčastnit i smíšené, nebo mužské posádky.

Princip závodů okruhového jachtingu

Závod začíná na startovní čáře, která se nachází mezi startovní lodí a bójí. Startovací procedura trvá 5 minut a zbývající čas do startu je ohlašován zvukovými znameními a vlajkami. Po startu se objíždí předem určená trasa, která je vyznačena bójemi. Pro lodní třídu 49er FX jsou to bóje tři. Jedna nahoře proti větru a druhé dvě, tzv. brána, po větru, nedaleko nad startovní čárou. Před startem rozjížďky startovní komise vždycky určí, kolik kol se pojede. Jezdí se podle pravidel jachtingu, schválené světovou asociací World Sailing. Určují, například, kdo má kdy přednost v jízdě. Vyhrává ten, kdo se dostane do cíle jako první, v souladu s pravidly.

Regata obvykle trvá 5 až 6 dní, v případě mistrovství světa i déle. Každý den se jezdí několik rozjížděk, které se skládají z daného počtu kol, jak bylo vysvětleno výše. Často je to tak, že nejdříve se během několika dnů odjedou kvalifikační rozjížďky a pak následují finálové rozjížďky, kde jsou posádky rozděleny dle jejich výkonnosti. Závodníci získávají z každé rozjížďky body, kdy za první místo je jeden bod, za druhé dva atd. Dle vypsání závodu se často nejhorší jeden nebo dva výsledky škrtají (záleží na celkovém počtu rozjížděk). Za prohřešky proti pravidlům může být posádka penalizována trestnými body. Posádka, která má nejnižší počet bodů, vyhrává závod.

Nominace na OH 2020

V lodní třídě 49er FX bude startovat 21 posádek, mohou se tedy nominovat posádky z 21 států. Prvními nominačními závody bude mistrovství světa v dánském Aarhusu v srpnu 2018, kde získá prvních osm států místo v olympijské regatě.

 

 

One thought on “49er FX? Co to vlastně je?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *